Bingo!

Obtížnost Nízká

Délka 45-60 minut

Typ aktivity Základní

Sezóna Jakékoliv

Příležitost Jakékoliv

Vhodnost Mentálně fit

Místa Vnitřní

Nástroje

papír

černá fixa

kartičky s napsanými aktivitami

tužka

nůžky

pravítko

Cíl

Pojďme si hrát! Bingo je skvělá zábava pro obě generace, je třeba znát čísla, takže lepší pro starší děti, ale lze i vymyslet obrázkové variace.

Intergenerational benefits

Understanding and relationship building

Understanding and relationship building

The activity promotes the understanding and appreciation of the attitudes, opinions, and experiences which different generations bring to the relationships, understanding and avoiding generational stereotypes and fostering tolerance of different lifestyles and an appreciation for cultural heritages, traditions and histories.

Intergenerational learning and skill sharing

Intergenerational learning and skill sharing

The activity promotes learning and skill sharing among younger and older generations. It involves the sharing of positive resources that the young and old have to offer each other, especially the experience with novelties of modern times and valuable life lessons as well as cultural and familiar traditions.

Health and wellbeing

Health and wellbeing

The activity promotes physical and mental well-being. It has a positive impact on the quality of life (feeling of self-worth and a reduction in loneliness and isolation, promotion of physical and cognitive activity).

Personal impact

Personal impact

Developing soft skills (like empathy, confidence, communication abilities, learning skills) and developing their own strengths and talents.

Cognitive skills

Cognitive skills

Supporting mental / brain-based skills we need to do anything from the simplest to the most complex tasks:perception, attention, memory, motor skills, language, visual and spatial processing, executive functions.

Community involvement

Community involvement

The activity increases confidence and involvement within the community. It offers a starting point that could have a positive impact within the community.

Kroky

  1. Z papírů si nastříháme hrací karty (z A4 vzniknou 4 karty). Na každou hrací kartu narýsujeme s pomocí pravítka a černé fixy 8 okének (počet okének záleží na nás – čím více okének, tím delší hra).
  2. Dále z papíru nastříháme malé čtverečky a napíšeme na nich fixou čísla od 0 do 150 (rozsah záleží na nás).
  3. Malé čtverečky s čísly vysypeme do krabičky nebo látkového pytlíku. Zvolí se hráč, který bude z krabice čísla losovat. Každý z hráčů obdrží 1 hrací kartu s tabulkou, černou fixu, obyčejnou tužku a gumu.
  4. Na hrací kartu si černou fixou do každého okénka napíše libovolná čísla od 0 do 150.
  5. Losující hráč postupně tahá z krabičky nebo pytlíku čísla a všem je hlasitě a srozumitelně sděluje. Kdo má dané číslo na své hrací kartě, přeškrtne si ho obyčejnou tužkou.
  6. Vyhrává hráč, který má jako první zaškrtnuta všechna čísla (může se hrát i varianta, kdy má vítěz zaškrtnuta všechna čísla v řadě, ve sloupci nebo v úhlopříčce – tabulka na hrací kartě se může mít různou podobu).
  7. Vítěz zakřičí „Bingo!“ Po vygumování lze hrací karty používat.

Klíčová slova

Zobrazeno: 31x

Podobné aktivity