Drak zápich

Obtížnost Střední

Délka 30-40 minut

Typ aktivity Základní

Sezóna Podzim

Příležitost Jiné

Vhodnost Bez limitu

Místa Vnitřní

Nástroje

barevné čtvrtky

barevné papíry

krepový papír

lepidlo

nůžky

provázek

fixy

nalepovací oči

lepící páska

špejle

Cíl

Pojďme si vyrobit dekoraci do oken a přivítat tak podzim i u nás, ať už ve školce či domově. Společně vytvořené udělají nejen radost jako tzv. zápich v květináči, ale můžou být i veselým doplňkem květiny z podzimních listů, daných ve vázách. Procvičíme si jemnou motoriku, drak se skládá z více menších částí, které je potřeba sestavit, kreativitě se meze nekladou, barevné kombinace jsou jen a jen na vás.

Intergenerational benefits

Understanding and relationship building

Understanding and relationship building

The activity promotes the understanding and appreciation of the attitudes, opinions, and experiences which different generations bring to the relationships, understanding and avoiding generational stereotypes and fostering tolerance of different lifestyles and an appreciation for cultural heritages, traditions and histories.

Intergenerational learning and skill sharing

Intergenerational learning and skill sharing

The activity promotes learning and skill sharing among younger and older generations. It involves the sharing of positive resources that the young and old have to offer each other, especially the experience with novelties of modern times and valuable life lessons as well as cultural and familiar traditions.

Health and wellbeing

Health and wellbeing

The activity promotes physical and mental well-being. It has a positive impact on the quality of life (feeling of self-worth and a reduction in loneliness and isolation, promotion of physical and cognitive activity).

Personal impact

Personal impact

Developing soft skills (like empathy, confidence, communication abilities, learning skills) and developing their own strengths and talents.

Cognitive skills

Cognitive skills

Supporting mental / brain-based skills we need to do anything from the simplest to the most complex tasks:perception, attention, memory, motor skills, language, visual and spatial processing, executive functions.

Community involvement

Community involvement

The activity increases confidence and involvement within the community. It offers a starting point that could have a positive impact within the community.

Kroky

  1. Nakreslíme si tvar draka na barevný papír - kosočtverec. Spíše menší, aby se dal dobře upevnit na špejli a pod něj dozdobit dalšími komponenty.
  2. Na jednotlivé papíry si nakreslíme části obličeje draka, na černý ústa, na bílý zub. Vše vystřihneme.
  3. Do kosočtverce vlepíme jednotlivé části obličeje- oči, ústa zub.
  4. Pomocí krepového papíru si uděláme dvě mašličky a přilepíme je na postranní hroty kosočtverce jako uši. Dále pak z kousku užmouláme kuličku a přilepíme jako noc.
  5. Draka přilepíme na špejli.
  6. Špejli ozdobíme mašličkami z krepového papíru nebo provázku (nejlépe z lýka).

Klíčová slova

Zobrazeno: 14x

Podobné aktivity