Jablko skládané

Obtížnost Střední

Délka 45-60 minut

Typ aktivity Základní

Sezóna Jaro,Léto

Příležitost Jakékoliv

Vhodnost Bez limitu

Místa Vnitřní

Nástroje

barevné papíry

čtvrtky

lepidlo

tužka

nůžky

Cíl

“Pod naším okýnkem… Jsou na něm jablíčka… Jsou dobrá, jsou sladká, jsou jako med!” Většinou jablka chutnají všem, jsou zdravá, plná vitamínu. O jejich oblíbenosti svědčí i velké množství druhů, které člověk v sadech pěstuje. I u nás můžeš navštívit sady, kde ti průvodce poví více, lze si i načesat jablka a udělat si pravý mošt. Hned budete mít zážitek k povídání s babičkou či dědečkem. Jak všelijak lze jablka zpracovat?  Pro radost si pak můžete vytvořit papírové jablko, procvičíme si stříhání, skládání a lepení.

Intergenerational benefits

Understanding and relationship building

Understanding and relationship building

The activity promotes the understanding and appreciation of the attitudes, opinions, and experiences which different generations bring to the relationships, understanding and avoiding generational stereotypes and fostering tolerance of different lifestyles and an appreciation for cultural heritages, traditions and histories.

Intergenerational learning and skill sharing

Intergenerational learning and skill sharing

The activity promotes learning and skill sharing among younger and older generations. It involves the sharing of positive resources that the young and old have to offer each other, especially the experience with novelties of modern times and valuable life lessons as well as cultural and familiar traditions.

Health and wellbeing

Health and wellbeing

The activity promotes physical and mental well-being. It has a positive impact on the quality of life (feeling of self-worth and a reduction in loneliness and isolation, promotion of physical and cognitive activity).

Personal impact

Personal impact

Developing soft skills (like empathy, confidence, communication abilities, learning skills) and developing their own strengths and talents.

Cognitive skills

Cognitive skills

Supporting mental / brain-based skills we need to do anything from the simplest to the most complex tasks:perception, attention, memory, motor skills, language, visual and spatial processing, executive functions.

Community involvement

Community involvement

The activity increases confidence and involvement within the community. It offers a starting point that could have a positive impact within the community.

Kroky

  1. Vybereme si podkladový papír. Na čtvrtku si namalujeme obrys jablka odpovídající velikosti ⅔ podkladového papíru a vystřihneme.
  2. Z barevného papíru vystřihneme cca 6 proužků zhruba 2x10 cm, menší proužek pro stopku a tvar lístku jablka.
  3. Na podkladový papír nalepíme obrys jablka se stopkou a lístkem.
  4. Jednotlivé proužky skládáme do harmoniky a v nataženém stavu následně vlepujeme do obrysu jablka tak, aby odpovídaly velikosti jablka.

Klíčová slova

Zobrazeno: 14x

Podobné aktivity