Kompot

Obtížnost Střední

Délka 45-60 minut

Typ aktivity Základní

Sezóna Podzim

Příležitost Jiné

Vhodnost Bez limitu

Místa Vnitřní

Nástroje

čtvrtky

provázek

další přírodní materiály

barvy

krepový papír

lepidlo

fixy

Cíl

Podzim je bohatý na sklizeň, ovocné sady čekají na očesání, jsou plné slaďounkých jablíček, švestek, hrušek. Nejlépe je jíst přímo tak jak jsou, ale když je přebytek, tak co s ním? Víš jak se dá dále zpracovávat ovoce? Dělali jste s babičkou někdy džem, marmeládu? A co třeba kompot. Výtvarná aktivita kompot využívá rozkrojená jablíčka (popřípadě další ovoce) jako razítka, pak už stačí si vytvořit zavařovací sklenici a hezká dekorace je hotová. Procvičíme si tak práci s barvami a zručnost rukou. Na podobný způsob si můžeme vytvořit pytel brambor.

Intergenerational benefits

Understanding and relationship building

Understanding and relationship building

The activity promotes the understanding and appreciation of the attitudes, opinions, and experiences which different generations bring to the relationships, understanding and avoiding generational stereotypes and fostering tolerance of different lifestyles and an appreciation for cultural heritages, traditions and histories.

Intergenerational learning and skill sharing

Intergenerational learning and skill sharing

The activity promotes learning and skill sharing among younger and older generations. It involves the sharing of positive resources that the young and old have to offer each other, especially the experience with novelties of modern times and valuable life lessons as well as cultural and familiar traditions.

Health and wellbeing

Health and wellbeing

The activity promotes physical and mental well-being. It has a positive impact on the quality of life (feeling of self-worth and a reduction in loneliness and isolation, promotion of physical and cognitive activity).

Personal impact

Personal impact

Developing soft skills (like empathy, confidence, communication abilities, learning skills) and developing their own strengths and talents.

Cognitive skills

Cognitive skills

Supporting mental / brain-based skills we need to do anything from the simplest to the most complex tasks:perception, attention, memory, motor skills, language, visual and spatial processing, executive functions.

Community involvement

Community involvement

The activity increases confidence and involvement within the community. It offers a starting point that could have a positive impact within the community.

Kroky

  1. Nejdříve si vyrobíme šablonu zavařovací sklenice. Namalujeme výraznější fixou na čtvrtku její obrys a vystřihneme ji.
  2. Podle šablony sklenice obkreslíme na další čtvrtky a vystřihneme je.
  3. Ovoce nebo zeleninu (můžeme zvolit jeden druh nebo jich do jedné sklenice namixovat více) rozřízneme podélně na půl.
  4. Půlky ovoce a zeleniny potřeme zvolenou barvou a tiskneme dovnitř sklenice.
  5. Pomocí fixů domalujeme detaily ovoce (jadérka, pecky, stopky...).
  6. Látku vystřihneme podle tvaru víčka zavařovací sklenice a nalepíme ji. Nemáme-li látku, můžeme použít proužek barevného krepového papíru a trochu je nařasit. Nakonec pod víčko uvážeme lýkový provázek.
Zobrazeno: 4x

Podobné aktivity