Krepové muchomůrky

Obtížnost Střední

Délka 30-40 minut

Typ aktivity Základní

Sezóna Léto,Podzim

Příležitost Jiné

Vhodnost Bez limitu

Místa Vnitřní

Nástroje

barevné čtvrtky

barevné papíry

krepový papír

nůžky

lepidlo

Cíl

O houbaření se říká, že je doménou nás Čechů, snad každý byl někdy v lese za účelem si nasbírat plný košík jedlých hub. Ale pozor, jsou i houby nejedlé a dokonce jedovaté, jestlipak děti nějaké už poznají či byli se svými prarodiči na houbách. Co se vše dá z hub připravit? Krásnou muchomůrku si můžeme vytvořit z papíru. Procvičíme si stříhání, lepení, pomocí krepového papíru dodáme obrázku prostorový dojem.

Intergenerational benefits

Understanding and relationship building

Understanding and relationship building

The activity promotes the understanding and appreciation of the attitudes, opinions, and experiences which different generations bring to the relationships, understanding and avoiding generational stereotypes and fostering tolerance of different lifestyles and an appreciation for cultural heritages, traditions and histories.

Intergenerational learning and skill sharing

Intergenerational learning and skill sharing

The activity promotes learning and skill sharing among younger and older generations. It involves the sharing of positive resources that the young and old have to offer each other, especially the experience with novelties of modern times and valuable life lessons as well as cultural and familiar traditions.

Health and wellbeing

Health and wellbeing

The activity promotes physical and mental well-being. It has a positive impact on the quality of life (feeling of self-worth and a reduction in loneliness and isolation, promotion of physical and cognitive activity).

Personal impact

Personal impact

Developing soft skills (like empathy, confidence, communication abilities, learning skills) and developing their own strengths and talents.

Cognitive skills

Cognitive skills

Supporting mental / brain-based skills we need to do anything from the simplest to the most complex tasks:perception, attention, memory, motor skills, language, visual and spatial processing, executive functions.

Community involvement

Community involvement

The activity increases confidence and involvement within the community. It offers a starting point that could have a positive impact within the community.

Kroky

  1. Vybereme si barvu podkladového barevného papíru (aby kontrastovala s červenou a zelenou).
  2. Z bílého papíru vystřihneme nohu muchomůrky. Nalepíme ji na podkladový papír.
  3. Z červeného papíru vystřihneme klobouček muchomůrky a nalepíme ji k noze na podkladový papír. Muchomůrek můžeme na podkladový papír sestavit více.
  4. Bílý krepový papír trháme na malé kousky a ty sežmouláme do tvaru kuliček. Kuličky nalepíme na klobouček muchomůrky.
  5. Z bílého krepového papíru dále ustřihneme proužek cca 5 x 2 cm a nalepíme ho na nohu muchomůrky pod klobouček jako prsten houby. Prsten vypadá jako nařasená sukýnka.
  6. Na závěr ustřihneme proužek zeleného krepového papíru o rozměrech cca 20 x 7 cm a ten nalepíme ke spodní hraně podkladového papíru, vyroste nám muchomůrka z mechu či trávy.
Zobrazeno: 7x

Podobné aktivity