Letadélko

Obtížnost Střední

Délka 45-60 minut

Typ aktivity Základní

Sezóna Nezávislé

Příležitost Jiné

Vhodnost Fyzicky fit

Místa Vnitřní

Nástroje

rulička toaletního papíru

barevné papíry

barevné čtvrtky

černá fixa

nůžky

tužka

lepidlo

Cíl

Pojďme si vytvořit letadélko z ruličky. Letěli jste už někdy? A báli jste se? Pobavte se s babičkami a dědečky, kde spí letadla, co je vlastně udrží ve vzduchu a jak se říká tomu, kdo je řídí?

Intergenerational benefits

Understanding and relationship building

Understanding and relationship building

The activity promotes the understanding and appreciation of the attitudes, opinions, and experiences which different generations bring to the relationships, understanding and avoiding generational stereotypes and fostering tolerance of different lifestyles and an appreciation for cultural heritages, traditions and histories.

Intergenerational learning and skill sharing

Intergenerational learning and skill sharing

The activity promotes learning and skill sharing among younger and older generations. It involves the sharing of positive resources that the young and old have to offer each other, especially the experience with novelties of modern times and valuable life lessons as well as cultural and familiar traditions.

Health and wellbeing

Health and wellbeing

The activity promotes physical and mental well-being. It has a positive impact on the quality of life (feeling of self-worth and a reduction in loneliness and isolation, promotion of physical and cognitive activity).

Personal impact

Personal impact

Developing soft skills (like empathy, confidence, communication abilities, learning skills) and developing their own strengths and talents.

Cognitive skills

Cognitive skills

Supporting mental / brain-based skills we need to do anything from the simplest to the most complex tasks:perception, attention, memory, motor skills, language, visual and spatial processing, executive functions.

Community involvement

Community involvement

The activity increases confidence and involvement within the community. It offers a starting point that could have a positive impact within the community.

Kroky

  1. Namalujeme si obdélník (trupu letadla) na barevný papír podle velikosti ruličky a vystřihneme si jej,
  2. Barevný obdélník nalepíme na ruličku.
  3. Namalujeme si křídla letadla na barevnou čtvrtku - 2 větší ovály, 1 menší ovál (ocasní křídlo). A vše vystřihneme.
  4. Vystřižená křídla si nalepíme na ruličku. Velká v přední části tak aby ještě malý kousek ruličky vyčníval, zadní malá můžeme nalepit až na okraj.
  5. Z barevné čtvrtky si vystřihneme proužek, přehneme a vytvoříme tak kormidlo na ocasní křídla, kam je také nalepíme.
  6. Na další barevnou či bílou čtvrtku si namalujeme kolečko o větším průměru než je kruh ruličky, vystřihneme a namalujeme si na něj vrtuli a nakonec nalepíme ze předu ruličky.

Klíčová slova

Zobrazeno: 3x

Podobné aktivity