Obtisky podzimních listů

Obtížnost Nízká

Délka 45 minut

Typ aktivity Základní

Sezóna Podzim

Příležitost Jiné

Vhodnost Bez limitu

Místa Vnitřní,Vnitřní, Venkovní

Nástroje

barevné čtvrtky

listy

fixy

štětce

tempery

Cíl

Je tu podzim a to znamená, že je všude horda seschlých a barevných listů. Jenže k čemu nám jsou? Listí se na podzim nemusí jen hrabat, ale můžete ho také použít ke kreativní činnosti. Cílem této aktivity je jednoduché barevné obtiskování různých listů na papír. Během tvoření si můžeme povídat o našich stromech a o všem, co k podzimu patří.

Intergenerational benefits

Understanding and relationship building

Understanding and relationship building

The activity promotes the understanding and appreciation of the attitudes, opinions, and experiences which different generations bring to the relationships, understanding and avoiding generational stereotypes and fostering tolerance of different lifestyles and an appreciation for cultural heritages, traditions and histories.

Intergenerational learning and skill sharing

Intergenerational learning and skill sharing

The activity promotes learning and skill sharing among younger and older generations. It involves the sharing of positive resources that the young and old have to offer each other, especially the experience with novelties of modern times and valuable life lessons as well as cultural and familiar traditions.

Health and wellbeing

Health and wellbeing

The activity promotes physical and mental well-being. It has a positive impact on the quality of life (feeling of self-worth and a reduction in loneliness and isolation, promotion of physical and cognitive activity).

Personal impact

Personal impact

Developing soft skills (like empathy, confidence, communication abilities, learning skills) and developing their own strengths and talents.

Cognitive skills

Cognitive skills

Supporting mental / brain-based skills we need to do anything from the simplest to the most complex tasks:perception, attention, memory, motor skills, language, visual and spatial processing, executive functions.

Community involvement

Community involvement

The activity increases confidence and involvement within the community. It offers a starting point that could have a positive impact within the community.

Kroky

  1. Z vybraných temper (barev) si vytvoříme paletu podzimních barev.
  2. Barvy nanášíme štětcem na předem vylisované různé listy.
  3. Listy s barvou obtiskáváme na barevnou čtvrtku. K listům si můžeme napsat, kdy a kde jste je sbírali, co je to za listy a jiné poznámky.
Zobrazeno: 12x

Podobné aktivity