Podzimní věnec

Obtížnost Střední

Délka 45 minut

Typ aktivity Základní

Sezóna Podzim

Příležitost Jiné

Vhodnost Bez limitu

Místa Vnitřní

Nástroje

papír

nůžky, pastelky

čtvrtky

listy

barevné tužky

lepidlo

Cíl

Pojďte si zkusit techniku frotáž. Určitě jste se s ní někdy setkali, jen jste nevěděli, že se tomu tak říká. Podstata je v přiložení papíru na reliéf zvoleného (list, mince, a pod.) a následným rovnoměrným přejížděním měkké tužky, kreslicího uhlu, voskové křídy nebo válečku s barvou po celé ploše, následně je vytvořen jeho otisk. My si pomocí této techniky otiskneme jednotlivé listy, které si můžeme v podzimní přírodě nasbírat při procházce s dětmi.  Vystřižené otisky použijeme na tvorbu podzimního věnce, můžeme dělat jeden velký pěkně hustý, anebo více malých ve skupinkách, či případně ve dvojici dítě/senior. Podzim je hezké téma k povídání, jak se mění počasí, jak a proč se barví listí stromů a jiné.

Intergenerational benefits

Understanding and relationship building

Understanding and relationship building

The activity promotes the understanding and appreciation of the attitudes, opinions, and experiences which different generations bring to the relationships, understanding and avoiding generational stereotypes and fostering tolerance of different lifestyles and an appreciation for cultural heritages, traditions and histories.

Intergenerational learning and skill sharing

Intergenerational learning and skill sharing

The activity promotes learning and skill sharing among younger and older generations. It involves the sharing of positive resources that the young and old have to offer each other, especially the experience with novelties of modern times and valuable life lessons as well as cultural and familiar traditions.

Health and wellbeing

Health and wellbeing

The activity promotes physical and mental well-being. It has a positive impact on the quality of life (feeling of self-worth and a reduction in loneliness and isolation, promotion of physical and cognitive activity).

Personal impact

Personal impact

Developing soft skills (like empathy, confidence, communication abilities, learning skills) and developing their own strengths and talents.

Cognitive skills

Cognitive skills

Supporting mental / brain-based skills we need to do anything from the simplest to the most complex tasks:perception, attention, memory, motor skills, language, visual and spatial processing, executive functions.

Community involvement

Community involvement

The activity increases confidence and involvement within the community. It offers a starting point that could have a positive impact within the community.

Kroky

  1. Vytvoříme si podkladový věnec, kam se budou lepit listy, buď šablonu, anebo rovnou podle potřebného počtu. Na tvrdý papír- čtvrtku či karton, si nakreslíme zvolený tvar věnce, může být i netradiční a vystřihneme jej.
  2. Donesené listy si položíme pod papír a voskovkou (pastelkou, uhlem) rovnoměrně přebarvujeme až se nám obtiskne list. Zvolíme si různé tvary a tak opakujeme až máme dostatek na vyplnění korpusu věnce.
  3. Vymalované (obtisknuté) tvary listů si vystřihneme a lepidlem přilepíme na korpus tak, aby byl celý pokrytý.
  4. Na závěr si můžeme vzniklý věnec libovolně dozdobit. Například mašlí v podzimních barvách.
Zobrazeno: 2x

Podobné aktivity