Pohlednice

Obtížnost Nízká

Délka 45 minut

Typ aktivity Základní

Sezóna Celoroční

Příležitost Jakékoliv

Vhodnost Fyzicky fit

Místa Vnitřní

Nástroje

čtvrtky

barevné tužky

pastelky

černá fixa

fixy

Cíl

Jaký máte pocit, když ze schránky vytáhnete pohled od někoho blízkého? Je to prima, že. V dnešní době, kdy je většina komunikace obstarána pomocí mobilů, je to příjemné zpestření jak někoho pozdravit. Vyrobte si vlastní pohlednici a pošlete jí třeba babičce a dědečkovi z nějakého zajímavého výletu, či jen tak pro radost!

Intergenerational benefits

Understanding and relationship building

Understanding and relationship building

The activity promotes the understanding and appreciation of the attitudes, opinions, and experiences which different generations bring to the relationships, understanding and avoiding generational stereotypes and fostering tolerance of different lifestyles and an appreciation for cultural heritages, traditions and histories.

Intergenerational learning and skill sharing

Intergenerational learning and skill sharing

The activity promotes learning and skill sharing among younger and older generations. It involves the sharing of positive resources that the young and old have to offer each other, especially the experience with novelties of modern times and valuable life lessons as well as cultural and familiar traditions.

Health and wellbeing

Health and wellbeing

The activity promotes physical and mental well-being. It has a positive impact on the quality of life (feeling of self-worth and a reduction in loneliness and isolation, promotion of physical and cognitive activity).

Personal impact

Personal impact

Developing soft skills (like empathy, confidence, communication abilities, learning skills) and developing their own strengths and talents.

Cognitive skills

Cognitive skills

Supporting mental / brain-based skills we need to do anything from the simplest to the most complex tasks:perception, attention, memory, motor skills, language, visual and spatial processing, executive functions.

Community involvement

Community involvement

The activity increases confidence and involvement within the community. It offers a starting point that could have a positive impact within the community.

Kroky

  1. Na prázdnou stranu korespondenčního lístku (tvrdého papíru o velikosti A6) si děti namalují podle vlastní fantazie, co je napadne. Mohou to být zážitky z prázdnin, co se nového naučily ve školce nebo jen tak nějaký obrázek pro radost.
  2. S pomocí paní učitelek nebo rodičů vyplní z druhé strany korespondenčního lístku (kartičky) adresu své oblíbené babičky nebo dědečka, napíší krátký text ideálně velkými tiskacími písmeny, aby se dobře četl, a samy (pokud již umí) se pod něj podepíší.
  3. Společně mohou jít hodit hotovou pohlednici do poštovní schránky. (Na setkáních mohou děti s pomocí seniorů vyrobené pohlednice posílat domů nebo jiným babičkám a dědečkům.)

Klíčová slova

Zobrazeno: 2x

Podobné aktivity