Tři králové

Obtížnost Střední

Délka 45 minut

Typ aktivity Základní

Sezóna Zima

Příležitost Jiné

Vhodnost Bez limitu

Místa Vnitřní

Nástroje

barevné papíry

lepidlo

nůžky

fixy

třpytky

obrázky z raznic

Cíl

“My tři králové jdeme k vám, štěstí, zdraví, vinšujem vám!” Zimní tříkrálová tradice je oblíbená a v obměnách se vyskytuje téměř všude. Ve školce si děti s paní učitelkou často připravují krátká hudební pásma, kde nesmí chybět ústřední píseň Tři králové. S vystoupením pak dělají děti radost nejen rodičům, ale mohou obveselit babičky a dědečky v domovech, někdy se i nestydí a některé se převléknou za krále Kašpara, Melichara či Baltazara. Krále si tak mohou ztvárnit i na papír a doplnily tak další část příběhu o Ježíškovi, načež si mohou všichni zavzpomínat na uplynulý vánoční čas. Při tvoření použijeme i zajímavé materiály a vznikne tak hezký obrázek, vzpomínka na společné tvoření. Obrázek může vytvořit každý sám, anebo ve dvojici dítě, senior.

Intergenerational benefits

Understanding and relationship building

Understanding and relationship building

The activity promotes the understanding and appreciation of the attitudes, opinions, and experiences which different generations bring to the relationships, understanding and avoiding generational stereotypes and fostering tolerance of different lifestyles and an appreciation for cultural heritages, traditions and histories.

Intergenerational learning and skill sharing

Intergenerational learning and skill sharing

The activity promotes learning and skill sharing among younger and older generations. It involves the sharing of positive resources that the young and old have to offer each other, especially the experience with novelties of modern times and valuable life lessons as well as cultural and familiar traditions.

Health and wellbeing

Health and wellbeing

The activity promotes physical and mental well-being. It has a positive impact on the quality of life (feeling of self-worth and a reduction in loneliness and isolation, promotion of physical and cognitive activity).

Personal impact

Personal impact

Developing soft skills (like empathy, confidence, communication abilities, learning skills) and developing their own strengths and talents.

Cognitive skills

Cognitive skills

Supporting mental / brain-based skills we need to do anything from the simplest to the most complex tasks:perception, attention, memory, motor skills, language, visual and spatial processing, executive functions.

Community involvement

Community involvement

The activity increases confidence and involvement within the community. It offers a starting point that could have a positive impact within the community.

Kroky

  1. Z barevných papírů vystřihneme kolečka, hlavy králů a z bílého papíru koruny.
  2. Hlavičky s korunkami nalepíme na volný papír libovolné barvy.
  3. Z gázy vystřihneme proužky, které přilepíme jako šaty králů.
  4. Fixou domalujeme detaily. Na závěr obrázek ozdobíme vločkami, hvězdičkami nebo třpytivým lepidlem.

Klíčová slova

Zobrazeno: 10x

Podobné aktivity