Květinová čelenka

Obtížnost Střední

Délka 60 minut

Typ aktivity Časově náročné

Sezóna Nezávislé

Příležitost Nezávislé

Vhodnost Bez limitu

Místa Venkovní

Nástroje

košík s rukojetí pro sběr květin

květiny s dlouhými stonky

Cíl

Sdílení dovedností mezi generacemi, komunikace, učení o zábavných aktivitách v minulosti.

Poznávejte společně různé druhy květin, popovídejte si o nich. Jaké květiny máte rádi? Co se vám na nich líbí?

Intergenerational benefits

Understanding and relationship building

Understanding and relationship building

The activity promotes the understanding and appreciation of the attitudes, opinions, and experiences which different generations bring to the relationships, understanding and avoiding generational stereotypes and fostering tolerance of different lifestyles and an appreciation for cultural heritages, traditions and histories.

Intergenerational learning and skill sharing

Intergenerational learning and skill sharing

The activity promotes learning and skill sharing among younger and older generations. It involves the sharing of positive resources that the young and old have to offer each other, especially the experience with novelties of modern times and valuable life lessons as well as cultural and familiar traditions.

Health and wellbeing

Health and wellbeing

The activity promotes physical and mental well-being. It has a positive impact on the quality of life (feeling of self-worth and a reduction in loneliness and isolation, promotion of physical and cognitive activity).

Personal impact

Personal impact

Developing soft skills (like empathy, confidence, communication abilities, learning skills) and developing their own strengths and talents.

Cognitive skills

Cognitive skills

Supporting mental / brain-based skills we need to do anything from the simplest to the most complex tasks:perception, attention, memory, motor skills, language, visual and spatial processing, executive functions.

Community involvement

Community involvement

The activity increases confidence and involvement within the community. It offers a starting point that could have a positive impact within the community.

Kroky

  1. V minulosti si děvčata hrála tak, že v dětství vyráběla čelenky z květiny, a mnoho z nich to stáleumí. Tuto dovednost by mohli sdílet s menšími dětmi, zejména s dívkami, které si užívají hraní s květinami a krásných čelenek.
  2. Senioři a děti jdou na procházku na nedalekou louku košíčkem na květiny.
  3. Vyberte si sedmikrásky, pampelišky a podobné květiny s měkkými pružnými stonky. Vyberte dlouhé stonky.
  4. Když se vrátíte, rozložte rovnoměrně květiny a připravte si je na čelenku.
  5. Děti by mohly pomoci sbírat a připravovat květiny, zatímco senioři pletou a vysvětlují tento proces. Děti se mohou později pokusit samy. Jsou možné různé techniky (copánky, tkaní atd., Jak je znázorněno na obrázcích), ale starší lidé mohou mít své vlastní speciální techniky.
Zobrazeno: 5x

Podobné aktivity