Mezigenerační pexeso

Obtížnost Nízká

Délka 30-40 minut

Typ aktivity Základní

Sezóna Nezávislé

Příležitost Nezávislé

Vhodnost Bez limitu

Místa Vnitřní

Nástroje

kartičky na pexeso

nůžky

pastelky

Cíl

Cílem této aktivity je ukázat mladší i starší generaci rozdíly mezi předměty denní potřeby nyní a v minulosti a obohatit se svými vlastními zkušenostmi. Popovídejte si o vašem běžném dni, co v něm děláte, jaké předměty používáte. Jak je to dnes a jak to bylo za dob našich babiček a dědečků?

Intergenerational benefits

Understanding and relationship building

Understanding and relationship building

The activity promotes the understanding and appreciation of the attitudes, opinions, and experiences which different generations bring to the relationships, understanding and avoiding generational stereotypes and fostering tolerance of different lifestyles and an appreciation for cultural heritages, traditions and histories.

Intergenerational learning and skill sharing

Intergenerational learning and skill sharing

The activity promotes learning and skill sharing among younger and older generations. It involves the sharing of positive resources that the young and old have to offer each other, especially the experience with novelties of modern times and valuable life lessons as well as cultural and familiar traditions.

Health and wellbeing

Health and wellbeing

The activity promotes physical and mental well-being. It has a positive impact on the quality of life (feeling of self-worth and a reduction in loneliness and isolation, promotion of physical and cognitive activity).

Personal impact

Personal impact

Developing soft skills (like empathy, confidence, communication abilities, learning skills) and developing their own strengths and talents.

Cognitive skills

Cognitive skills

Supporting mental / brain-based skills we need to do anything from the simplest to the most complex tasks:perception, attention, memory, motor skills, language, visual and spatial processing, executive functions.

Community involvement

Community involvement

The activity increases confidence and involvement within the community. It offers a starting point that could have a positive impact within the community.

Kroky

  1. Najděte si a vystřihněte vhodné obrázky - předměty z naší historie a k nim tytéž předměty z dnešní doby (př. telefon, automobil, kočárek apod.)
  2. Obrázky můžete libovolně vybarvit.
  3. Zahrajte si hru pexeso.
  4. Porovnávejte obrázky, prohlížejte je a připomeňte si, k čemu slouží. Skládejte dvojice.
  5. Nejvíce nasbíraných párů vítězí.
Zobrazeno: 20x

Podobné aktivity