Naslouchání hudbě

Obtížnost Střední

Délka 30 minut

Typ aktivity Časově náročné

Sezóna Nezávislé

Příležitost Nezávislé

Vhodnost Fyzicky fit

Místa Vnitřní

Nástroje

hudební nástroje

barevné stuhy či šátky

Cíl

Pomocí tance a různých pohybů vnímat a ztvárnit hudbu podle své fantazie, věnovat pozornost potřebám těla a naslouchat svým vlastním limitům.

Intergenerational benefits

Understanding and relationship building

Understanding and relationship building

The activity promotes the understanding and appreciation of the attitudes, opinions, and experiences which different generations bring to the relationships, understanding and avoiding generational stereotypes and fostering tolerance of different lifestyles and an appreciation for cultural heritages, traditions and histories.

Intergenerational learning and skill sharing

Intergenerational learning and skill sharing

The activity promotes learning and skill sharing among younger and older generations. It involves the sharing of positive resources that the young and old have to offer each other, especially the experience with novelties of modern times and valuable life lessons as well as cultural and familiar traditions.

Health and wellbeing

Health and wellbeing

The activity promotes physical and mental well-being. It has a positive impact on the quality of life (feeling of self-worth and a reduction in loneliness and isolation, promotion of physical and cognitive activity).

Personal impact

Personal impact

Developing soft skills (like empathy, confidence, communication abilities, learning skills) and developing their own strengths and talents.

Cognitive skills

Cognitive skills

Supporting mental / brain-based skills we need to do anything from the simplest to the most complex tasks:perception, attention, memory, motor skills, language, visual and spatial processing, executive functions.

Community involvement

Community involvement

The activity increases confidence and involvement within the community. It offers a starting point that could have a positive impact within the community.

Kroky

  1. Rozdělte účastníky do dvou skupin. První skupina bude hrát hudbu; druhá skupina bude tančit na hudbu
  2. Dejte účastníkům první skupiny barevné šátky nebo stuhy. Dejte jim čas, aby se cítili a trochu si s nimi hráli.
  3. Ukažte jim, jak se mohou točit a pohybovat šátkem nad hlavami nebo vedle nich.
  4. Nyní rozdejte účastníkům druhé skupiny rytmické nástroje.
  5. Odpovězte na jakékoli dotazy týkající se toho, jak hrát na konkrétní nástroj (hole, trojúhelníky, činely, bubny, tamburíny, ovocné třepačky, nástroje na míru nebo jiné rytmické předměty).
  6. Ukažte skupině nástroje, aby zahráli píseň, na kterou bude tančit druhá skupina.
  7. Po několika minutách provedení nechte skupiny úkoly změnit.
  8. Alternativa: nechte skupiny hrát a tancovat různé pocity, jako jsou hloupé, rozzlobené, osamělé nebo šťastné. Dalo by se říci: „Můžete si vytvořit píseň a tanec, který mi ukazuje, že se cítíte šťastní? A co ten, který mi ukazuje, že se bojíte?“
Zobrazeno: 6x

Podobné aktivity